Top Secret dla fajnych osóbek xD
x]
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Top Secret dla fajnych osóbek xD Strona Główna
->
Kulinaria
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Informacje
----------------
Ogłoszenia
Wszystko o nas!
----------------
Szkoła
Wasza twórczość
Przyjaźń i miłość
Przemyślenia
Dojrzewanie
Zdrowie
Używki
Plotki
Rozrywka
----------------
Zwierzęta
Filmy
Targ
Świat komórek
Internet
Hydepark
Muzyka
Książki
Sport
Kobiece sprawy
Męskie sprawy
Humor
Kulinaria
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
AnitQ
Wysłany: Śro 9:39, 04 Lip 2007
Temat postu:
A tu inne naleśniki, które też możecie ze smakiem zjeść xD Bo kto by nie lubił naleśniczków xD
Francuskie crêpes są bardzo bliskie temu, co większość Europejczyków kojarzy ze słowem „naleśnik”. Są to cienkie naleśniki z płynnego ciasta zrobionego z mąki pszennej, jajek, masła i mleka. Często także, dla spulchnienia, dodaje się do nich odrobinę cydru lub piwa. Biała mąka pszenna była niegdyś towarem luksusowym, nie dziwi więc, że pierwsze crêpes przyrządzano w Paryżu.
Później jednak stały się one domeną Bretanii, która już wcześniej miała długą tradycję wypiekania podobnych placków z mąki gryczanej. Podstawowe rodzaje crêpes to: crêpes au sucre, czyli naleśniki z cukrem lekko skropione cytryną, crêpes aux confitures – naleśniki z konfiturami, czy słynne crêpes Suzette polane płonącym likierem z gorzkiej pomarańczy. Naleśnikami podobnymi do crêpes są m.in. włoskie crespelle.
Przepisy na naleśniki amerykańskie i kanadyjskie, w odróżnieniu od receptur francuskich i włoskich, zawierają dodatkowo substancje spulchniające, najczęściej proszek do pieczenia. Północnoamerykańskie pancakes powstają z gęstego ciasta, które wylewa się grubą warstwą na rozgrzaną powierzchnię. Dzięki substancjom spulchniającym naleśniki mogą osiągnąć grubość około 1 cm. Pancakes są częstym elementem śniadań i podaje się je najczęściej na słodko – z syropem klonowym i masłem orzechowym.
Austriackie naleśniki Palatschinken podaje się z reguły z nadzieniem z dżemu morelowego, choć popularne są również farsze czekoladowe i orzechowe. Nazwa przysmaku pochodzi od łacińskiego słowa placenta (placek) i podobne naleśniki, o podobnych nazwach są znane właściwie na całym terenie byłych Austro-Węgier. Węgierski odpowiednik – palacsinta, w zależności od nadzienia podaje się jako deser albo danie główne.
Skandynawskie naleśniki przypominają crêpes czy crespelle i tradycyjnie serwuje się je z dżemem, lodami czy bitą śmietaną. W kuchni szwedzkiej istnieją jednak pewne niecodzienne odmiany naleśników, jak plättar – bardzo małe placki smażone po kilkanaście na jednej patelni, lub też naleśniki z pieczoną wieprzowiną. Raggmunk to z kolei szwedzkie placki z roztartych ziemniaków, z ewentualnym dodatkiem innych warzyw.
Holenderskie pannekoeken osiągają naprawdę imponujące rozmiary i są niezwykle chrupkie. Podobnie, jak w przypadku naleśników amerykańskich, w ich skład wchodzą substancje spulchniające, najczęściej proszek do pieczenia. Największą popularnością wśród Holendrów cieszy się niewątpliwie naleśnik z boczkiem.
Bliny zaś są cenionymi zwłaszcza przez mieszkańców Rosji i Ukrainy naleśnikami z mąki, jaj, mleka i masła, a także drożdży, które decydują o niepowtarzalnej puszystości ciasta. Bardzo charakterystycznym składnikiem blin jest mąką gryczana, często używana obok mąki pszennej. Bliny świetnie smakują z kwaśną śmietaną i kawiorem.
Egipski katief to, szczególnie dla europejskich podniebień, wyjątkowo słodki przysmak. Ciasto tego naleśnika również zawiera substancje spulchniające, zwykle proszek do pieczenia lub drożdże. Katief smaży się tylko z jednej strony, a po usmażeniu chłodzi i następnie wykłada na jego środek odrobinę farszu. Po nawinięciu naleśnika na farsz, brzegi skleja się wodą, a całość smaży w głębokim oleju i zamacza w słodkim syropie.
Równie egzotyczną odmianą naleśników są japońskie dorayaki. Robi się je z gąbczastego ciasta kasutera (castella), miedzy dwoma okrągłymi plackami umieszczając słodką pastę z czerwonej fasoli. Ciekawostką jest, że pierwsze dorayaki składały się z jednej warstwy i dopiero w 1914 roku Ueno Usagiya wpadł na pomysł przykrycia farszu dodatkowym plackiem. Japońskie słowo dora oznacza gong i prawdopodobnie od niego, przez skojarzenie z kształtem, przysmak wziął swoją nazwę.
Źródło:
http://www.foody.pl/strony/1/i/714.php
Jurytka
Wysłany: Wto 14:35, 03 Lip 2007
Temat postu:
Hehe przepisów narazie nie daje
Ale zapraszam do mnie na obiadek xP sama dzisiaj gotowałam ^^
dido1214
Wysłany: Pon 10:47, 02 Lip 2007
Temat postu:
ale jajca xD user ma więcej postów niż admin xD
Bo sobie user nabija OT <lol2>
AnitQ
Wysłany: Pon 10:39, 02 Lip 2007
Temat postu:
To radzę spróbować... Chyba, że nie lubisz cynamonu xP x]
dido1214
Wysłany: Pon 10:24, 02 Lip 2007
Temat postu:
ja nie polecam bo z cynamonem nie jadłem
AnitQ
Wysłany: Pon 10:11, 02 Lip 2007
Temat postu: Naleśniki z cynamonem xD
Robi się tak jak zwykłe naleśniki tylko, że do masy cynamon <w zależności ile kto lubi>. Polecam!
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin